Page 51 - KiVa EST Parents Guide
P. 51

Peatükk
 Kokkuvõte
  Kuidas kiusatud õpilast ära tunda? (lk 24-25)
Kiusamisvastased tegevused koolis ja kodus
(lk 26-29)
Tegevused kodus (lk 30-40)
Minu laps osaleb kiusamises – mida peaksin tegema? (lk 41-45)
Üksikud märgid ei tähenda tingimata, et su last kiusatakse. Iga vanem tunneb oma last ja tema viisi pingeid väljendada. Tähtis on jälgida lapse käitumise muutumist võrreldes varasemaga. Näiteks kui laps, kellele varem meeldis koolis käia, ei taha nüüd sinna enam minna.
KiVa programmi eesmärk koolis on pakkuda põhilist infot kiusamise ning selle lõpetamise kohta. Klassi tasandil on eesmärk mõjutada õpilasi vaikides kiusamise heakskiitmise või kiusaja õhutamise asemel ohvrit toetama ja väljendama kiusamise mittelubamist. Õpilase tasandil on võtmetegevusteks sekkumise vestlused. Juhtumisse sekkumine sisaldab alati järelvestlusi, et olla kindel olukorra muutumises.
Olukorraga tegelemise eesmärk on ohvri toetamine, tema enesekindluse suurendamine ja kinnitamine, et kiusamine lõpetatakse. Tasub ühendust võtta kooli KiVa- meeskonnaga ja rääkida juhtunust. Meeskonnaliikmed on koolitustel õppinud meetodeid, mis aitavad konkreetseid kiusamisjuhtumeid lahendada.
Ole lapsega sellest rääkides rahulik ja kindel. Kinnita talle, et sa ei luba kiusamist. Ütle lapsele, et toetad teda kiusamise lõpetamisel. Mõelge koos erinevate võimaluste üle, kuidas laps saab kontrollida oma viha ja tulla toime pettumusega. Võid kaaluda ka seda, kuidas laps saaks ohvrit toetada: näiteks öelda „tere” või julgustada naeratusega. Laps võiks lubada vähemalt seda, et ei osale enam kiusamises.
                    51
 






















































































   49   50   51   52   53