Page 35 - KiVa EST Parents Guide
P. 35

Kiusamisolukordadega toimetulekut saab koos harjutada
Kiusamise lõpetamise eest ei vastuta ohvrist õpilane, vaid alati täiskasvanud, ja koolis toimuva puhul õpetajad. Sõnad EI ja LÕPETA võivad toimida olukorras esimeste sammudena. Need võivad lõpetada selles olukorras sinu pihta suunatud ründava käitumise.
Oluline on oma lapselt küsida:
„Kas suudad kiusajale veenvalt EI või LÕPETA öelda?”
Anna järgnev tekst lugeda oma lapsele
Paljudes kiusamisolukordades võid kiusajale EI öelda. Võid seda esialgu koos oma vanematega harjutada. Leia kodus koht, kus saad olla omaette ja keegi sind ei sega. Loe valjusti mõtteid, mis on kirjutatud järgnevas MA TEAN lõigus. Arutle nende üle. Siis jätka MA SAAN lõiguga, kus saad harjutada EI ütlemist. Lõpeta MA TEEN lõiguga, kus kasutada seda sõna reaalses olukorras. Mõelge koos vanematega, millistes olukordades saad ja võid kasutada sõna EI.
MA TEAN. EI on lühike, kuid väga võimas sõna. See annab teistele teada, et sulle ei meeldi see, mida sulle tehakse. Kui sind ähvardatakse või sind koheldakse halvasti, siis võid seda sõna kasutada. Kui sul on raske öelda EI, harjuta selle ütlemist.
MA SAAN. Harjutades võib sinust saada väga hea EI-ütleja. Sa võid harjutamist alustada näiteks peegli ees seistes. Vaata ennast peeglist. Seisa sirgelt, pea püsti. Tõmba kopsud õhku täis ja ütle selgelt ning kindlalt EI. Ütle seda veel kord valjemalt ja madalamal toonil. EI.
Võid harjutada ka koos pereliikmega. Vaata talle silma ja ütle kindla ja selge häälega EI. Sa ei pea olema vihane ega ärritunud, ole EI öeldes lihtsalt kindel ja otsustav.
MA TEEN. Pärast harjutamist hakka seda sõna kasutama reaalsetes olukordades. Meenuta, kui hästi tuli EI ütlemine välja siis, kui harjutasid ning ütle seda nüüd iga kord, kui sind kiusatakse või koheldakse lugupidamatult. Olukorrast lahkumine suurendab sõna mõju. Ei ole mõtet paigale jääda ja vaidlema hakata. Kui siiski need olukorrad korduvad, räägi sellest kindlasti õpetajale või mõnele teisele täiskasvanule.
  35
   33   34   35   36   37