Page 48 - KiVa EST Parents Guide
P. 48

... SULLE ÖELDAKSE, ET SU LAPS ON KIUSAJA?
Eesmärk on lahenduse, mitte süüdlase leidmine. Kiusamisjuhtum ei ole kohtuprotsess,kustulebväljaselgitadasüüdlane. Süüdistaminemõjubtraumeerivalt nii võimalikule kiusajale kui kiusatavale. Kooli, õpetaja ning lastevanemate ainus eesmärk saab olla õiglase ja toimiva lahenduse leidmine.
Enne tegutsemist tuleb kõik osapooled rahulikult ära kuulata. Kuula rahulikult kooli esindaja või teise lapsevanema kirjeldust juhtunu kohta. Isegi kui sa ei nõustu või ei usu nende kirjeldust, võta see ilma hinnanguteta ja kommentaarideta teadmiseks. „Jah, ma mõistan, mida te ütlete.”
Kinnita valmisolekut koostööks. Mõista, et selles olukorras on nii kooli esindaja kui ka võimaliku kiusamisohvri vanemate jaoks kõige olulisem, et oleksid tagasisidele avatud ja koostöövalmis. Kinnita, et mõistad olukorra tõsidust ning oled valmis juhtumit koos kooliga lahendama.
Lapsega vesteldes loo turvaline keskkond. Isegi kui on saanud selgeks, et su lapsel lasub vastutus kiusamises, väldi süüdistamist. Võid vestlust alustada järgmiselt: „Ma tean, et sul on tekkinud koolis raske olukord. Ma tahan sind aidata. Mõtleme koos, kuidas seda lahendada.”
    48

   46   47   48   49   50