Page 39 - KiVa EST Parents Guide
P. 39

2.2.7 Ühe lapse ja tema vanema lugu
Mu poeg käis siis 6. klassis. Mingi hetk talvel hakkasin märkama, et muidu rõõmus Tom oli ikka ja jälle tujust ära, ei tahtnud midagi teha ja ei olnud nõus oma asjadest rääkima ka. Mõtlesin juba, et puberteet käes. Aga ühel õhtul arvuti taga istudes karjatas ta valjusti roppusi, lennutas klaviatuuri toanurka ja hakkas nutma. Sel hetkel sain aru, et poega vaevab midagi hoopis hullemat. Tormasin tema juurde ja nägin – arvutiekraanil oli Facebooki leht, millel minu pojast üsna alandavas olukorras pilt. All oli terve rida ilkuvaid ja parastavaid kommentaare. Istusime koos põrandale maha ja temast lihtsalt voolasid kõik viimase aja kannatused välja.
Selgus, et tema pinginaaber, kellega Tom oli olnud lasteaiast saati sõber, oli löönud kampa kahe klassivennaga ja asunud teda igal võimalikul moel terroriseerima. Tema asju peideti, teda ennast narriti nii vahetunnis kui tunni ajal, vahetundides pandi klassis kappi kinni. Kiusajate uus tase oli oma vägitegude tagajärgede üles pildistamine ja minu pojale tehtud libakontole üles riputamine. Kõik see oli kestnud juba üle kuu aja. Mul oli väga raske seda kõike kuulata. Kuidas ma midagi ei märganud? Miks ta mulle varem ei rääkinud? Kuidas selline julmus üldse võimalik on?
Minu esimene mõte oli – selle asja anname politseisse, nii ei saa! Kuskilt oli mulle meelde jäänud, et interneti kiusamise korral tuleb ekraanipiltidest salvestused teha ja neid saab asitõenditena kasutada. Kuulasin poja ära ja hakkasin talle ettepanekuid tegema, kuidas nüüd edasi käituda, et selline lubamatu olukord lõpeks. Ta anus mind, et ma sellest kellelegi ei räägiks, siis lähevad asjad ainult hullemaks. Ma esialgu aktsepteerisin tema soovi, kuid pärast pikka arutlust erinevate võimaluste üle nõustus ta lõpuks, et lähen salaja koolipsühholoogi juurde, et nõu pidada. Printisime koos välja näiteid internetis toimunu kohta ning juba järgmisel päeval vestlesin psühholoogiga.
Psühholoog julgustas mind edasi tegutsema ja selgitas, et koolis on kasutusel kindel kiusamise juhtumite lahendamise protseduur, mis seni on olnud väga edukas. Tegime kokkuleppe, et kui tema poolt pakutud meetod tulemust ei anna, siis võime edasi politsei abi kasutada. Ma tean, et ta vestles eraldi kõigi peamiste kiusajatega ning alles seejärel Tomiga. Juba samal õhtul ütles Tom, et klassivennad on tagasi tõmmanud. Nädal hiljem oli tegelikult rahu majas ja seniajani ei ole suuri probleeme enam olnud. Pinginaaber on nüüd Tomil aga uus.
   39
 
   37   38   39   40   41